A gas mixture consists of 2 moles of oxygen and 4 moles of argon at temperature T. If we neglect all vibration
A gas mixture consists of 2 moles of oxygen and 4 moles of argon at temperature T. If we neglect all vibration modes, find the total energy of the system?
4 views
1 Answers
Let NA = Avogadro’s Number
No. of degrees of freedom of O2 molecule (diatomic) = 5
No. of degrees of freedom of 2 moles of oxygen = 2 NA × 5 = 10 NA
No. of degrees of freedom of 4 moles of argon (monatomic) = 4 NA × 3
= 12 NA (∵ 3 = degrees of freedom)
Total degrees of freedom of mixture = 10 NA + 12 NA = 22 NA →1) Energy associated with each degree of freedom | molecule = 1/2 KT
Total energy of mixture = 22 NA × 1/2 KT T (∵ Using equation1)
11K NA T
11RT(KN4 = R)
4 views
Answered