The largest square that can be drawn in a circle has a side whose length is 0.707 times the diameter of the circle. By this rule, find the length of the side of such a square when the diameter of the circle is

(a) 14.35 cm (b) 8.63 cm

4 views

2 Answers

Correct answer is 

 (a) 10.15 cm (b) 6.10 cm

4 views

(a) Diameter of the circle = 14.35 cm ..

∴ Length of the side of the square

= 0.707 × 14.35 cm

= 10.14545 = 10.15 cm

(b) Diameter of the circle = 8.63 cm

∴ Length of the side of the square

= 0.707 × 8.63 cm

= 6.10141 cm = 6.10 cm

4 views