Sabina wants to cover the floor of her room whose length is 4 m and breadth is 3 m by square tiles. If each square tile is of side 20 cm, then find the number of tiles required to cover the floor of her room.

8 views

1 Answers

Length of the room = 4 m = 400 cm 

Breadth of the room = 3 m = 300 cm 

Area of the floor of the room = Length × Breadth

= 400 × 300 sq cm = 120000 sq cm 

Side of the square tile = 20 cm 

Area of the square tile = Side × Side = 20 × 20 sq cm 

= 400 sq cm 

So, number of tiles required = Area of the floor/Area of one tile = 120000/400 = 300

8 views