A rule for finding the approximate length of diagonal of a square is to multiply the length of a side of the square by 1.414.
A rule for finding the approximate length of diagonal of a square is to multiply the length of a side of the square by 1.414. Find the length of the diagonal when :
(a) The length of a side of the square is 8.3 cm.
(b) The length of a side of the square is exactly 7.875 cm.
7 views
2 Answers
(a) Length of a side of the square = 83 cm
∴ Length of the diagonal of the square
= 1.414 × 8.3 cm = 11.7362 cm
≈ 11.74 cm
(b) Length of a side of the square = 7.875 cm
Length of the diagonal of the square
= 1.414 × 7.875 cm
= 11.13525 cm
≈ 11.14 cm
7 views
Answered