A loaded truck travels 14 km in 25 minutes. If the speed remains the same, how far can it travel in 5 hours?

5 views

2 Answers

Let the distance travelled by the truck in 5 hours be x km.

We know, 1 hour = 60 minutes

∴ 5 hours = (5 × 60) minutes = 300 minutes

The given information in the form of a table is as follows.

Distance travelled (in km) 14 x
Time (in min) 25 300

The distance travelled by the truck and the time taken by the truck are directly proportional to each other. Therefore,

14/25 = xx/300

x = (14 x 300)/25 = 168

Hence, the distance travelled by the truck is 168 km.

5 views

distance travelled = `x` km
acc to question
`5hrs = 5*60 = 300`min
`14/25 = x/300`
`x = (300*14)/25`
`= 168`km
answer

5 views