A truck requires 108 liters of diesel for covering a distance of 594 km. How much diesel will be required by the truck to cover a distance of 1650 km?
A truck requires 108 liters of diesel for covering a distance of 594 km. How much diesel will be required by the truck to cover a distance of 1650 km?
4 views
1 Answers
For covering 594 km, a truck will be required diesel = 108 liters
For covering 1 km, a truck will be required diesel = 108/594 = 2/11
For covering 1650 km, a truck will be required diesel = 2/11 x 1650 = 300 liters
Thus, 300 liters diesel will be required by the truck to cover a distance of 1650 km.
4 views
Answered