Raj travels 360 km on three fifths of his petrol tank. How far would he travel at the same rate with a full tank of petrol?

4 views

2 Answers

Correct answer is 600 km

4 views

Distance travelled by Raj with 3/5 petrol tank = 360 km

Distance travelled by him with a full petrol tank = (360 ÷ 3/5) km

= (360 x 5)/3 km

= 120 x 5 km

= 600 km

4 views