If the speed of light is 3.0 × 10^8 ms^-1 ,calculate the distance covered by light in 2.00ns.
If the speed of light is 3.0 × 108 ms-1 ,calculate the distance covered by light in 2.00ns.
5 views
1 Answers
Distance covered = speed ×time
=3.0 × 108 m s-1 ×2.00 ns
=3.0 × 108 m s-1 × 2.00 ns × 10-9 s/1ns
=0.600 m
5 views
Answered