A bike covers a certain distance at the speed of 64 km/hr in 8 hours. If a bike was to cover the same distance in approximately 6 hours, at what approximate speed should the bike travel? 

(a) 80 km./hr. (b) 85 km/hr. (c) 90 km./hr. (d) 75 km/hr. (e) 70 km./hr

11 views

1 Answers

(b) Distance = 64 × 8
= 512 km

Speed =512/6

= 85 km/hr (approx.)

11 views