An athelete takes 2.0 s to reach his maximum speed of 18.0 km/h
An athelete takes 2.0 s to reach his maximum speed of 18.0 km/h. What is the magnitude of his average acceleration ?
4 views
1 Answers
Initial velocity u = 0 ( starts from rest)
Final velocity v = 18 km/hr = 5 sec
(i.e. max velocity)
Time interval t = 2 sec.
Acceleration = aave = v-u/2=5/2 = 2.5 m/s2.
4 views
Answered