Salma takes 15 minutes from her house to reach her school on a bicycle. If the bicycle has a speed of 2 m/s, calculate the distance between her house and the school.

4 views

1 Answers

Speed = 2 m/s
Time taken = 15 minutes = 15 × 60 seconds = 900 seconds
Now, distance = speed × time = 2 × 900 = 1800 m = 1.8 km

4 views