The odometer of a car reads 57321.0 km when the clock shows the time 08:30 AM. What is the distance moved by the car, if at 08:50 AM, the odometer reading has changed to 57336.0 km? Calculate the speed of the car in km/min during this time. Express the speed in km/h also.

5 views

1 Answers

Distance covered by car = 57336.0 km - 57321.0 km = 15.0 km Time taken between 08:30 AM to 08:50 AM = 20 minutes = 20/60 hour = 1/3 hour So, speed in km/min

speed = distance covered/ time taken = 15Km / 20min =0.75Km / min

speed in Km /h

speed = distance covered / time taken = 15Km / 1/3h = 15x3 Km /1h = 45Km / h

5 views