The pendulum of a certain clock has time period 2.04 s. How fast or slow does the clock run during 24 hours ?

6 views

1 Answers

The pendulum of the clock has time period 2.04sec.
Now, No. or oscillation in 1 day = 24 x 3600/2= 43200
But, in each oscillation it is slower by (2.04 – 2.00) = 0.04sec.
So, in one day it is slower by,
= 43200 × (0.04) = 12 sec = 28.8 min
So, the clock runs 28.8 minutes slower in one day.

6 views