A gold sample contains 90% of gold and the rest copper. How many atoms of gold are present in one gram of this sample of gold?
A gold sample contains 90% of gold and the rest copper. How many atoms of gold are present in one gram of this sample of gold?
4 views
1 Answers
One gram of gold sample will contain 90/100 =0.9g of gold
Number of moles of gold = Mass of gold/ Atomicmass of gold
= 0.9/ 197 = 0.0046
One mole of gold contains NA atoms = 6.022 ×1023
∴ 0.0046 mole of gold will contain = 0.0046 × 6.022 ×1023
= 2.77×1021
4 views
Answered