The mass of one steel screw is 4.11g. Find the mass of one mole of these steel screws
The mass of one steel screw is 4.11g. Find the mass of one mole of these steel screws. Compare this value with the mass of the Earth (5.98 × 1024kg). Which one of the two is heavier and by how many times?
4 views
1 Answers
One mole of screws weigh = 2.475 ×1024g = 2.475×1021 kg
Mass of the Earth / Mass of 1 mole of screws = 5.98 ×1024 kg / 2.475× 1021 kg
= 2.4 ×10
Mass of earth is 2.4×103 times the mass of screws
The earth is 2400 times heavier than one mole of screws
4 views
Answered