Calculate the number of moles in 17 gm of H2O2. (Atomic weight of H = 1 u, O = 16 u).

4 views

1 Answers

Atomic mass of H = 1 

Atomic mass of O = 16 

Molecular mass of H2O2= (2 × 1) + (2 × 16) = 34 gm 

Since 34 gm of hydrogen peroxide (H2O2) = 1 mole 

Hence 17 gm of H2O2 = 1/ 34 ×17 = 1/ 2 = 0.5moles 

4 views