From a rifle of mass 4 kg, a bullet of mass 50 g is fired with an initial velocity of 35 m s- '1. Calculate the initial recoil velocity of the rifle.

9 views

1 Answers

Mass of the rifle, m1 = 4 kg 

Mass of the bullet, m2 = 50g = 0.05 kg 

Recoil velocity of the rifle = v

Bullet is fired with an initial velocity, v2 = 35 m/s 

Initially, the rifle is at rest. 

Thus, its initial velocity, v = 0 

Total initial momentum of the rifle and bullet system = (m1 + m2)v = 0 

Total momentum of the rifle and bullet system after firing: 

= m1v1 + m2v2 = 4(v1) + 0.05×35 = 4v1 + 1.75

9 views