A lamp consumes 1000 J of electrical energy in 10 s. What is its power?
A lamp consumes 1000 J of electrical energy in 10 s. What is its power?
5 views
1 Answers
Power is given by the expression,
Power=Work done /Time
Work done = Energy consumed by the lamp = 1000 J
Power=1000 / 10 = 100 Js−1
= 100 W
5 views
Answered