Define the term ‘tone’. A person is listening to a sound of 500 Hz sitting at a distance of 450 m from the source of the sound. What is the time interval between successive compressions reaching his ears from the source?

4 views

1 Answers

Tone is the sound of single frequency. 

Given, 

Frequency, f = 500 Hz; 

Distance, s = 450 m 

Time period, T=? 

T = 1/ f = 1 /500 = 0.002s 

Therefore, the time interval will be 0.002 s

4 views