A person sitting on the top of a tall building is dropping balls at regular intervals of one second. Find the positions of the 3rd, 4th and 5th ball when the 6th ball is being dropped.
 

5 views

1 Answers

Height of fall of balls are given by the equation, 

h=ut+½gt² =½gt²   (Since u=0)     

For the 3rd ball t=3 s, So h=½*9.8*9 =44.1 m below the top of the building.  

For the 4th ball t=2 s, So h=½*9.8*4 =19.6 m below the top of the building.   

For the 5th ball t=1 s, So h=½*9.8*1 =4.9 m below the top of the building.

5 views