A person is listening to a tone of 500 Hz sitting at a distance of 450 m from the source of the sound. What is the time interval between successive compressions from the source?

4 views

2 Answers

ν = 500 Hz. 

Therefore T = 1/ 500 = 0.002 s

4 views

The time interval between two successive compressions or rarefactions is equal to the time period of the wave.
∴ Required time interval = time period
\(\frac{1}{Frequency}= \frac{1}{500}\) = 0.002 S
= 2 × 10-3 S = 2ms.

4 views