1 Answers

Option 4 : 20 hours

Time taken by pipe 1 to fill = 4 hours

Time taken by pipe 2 to empty = 5 hours

Let capacity of cistern = LCM (4 and 5) = 20 units

Efficiency of pipe 1 = 20/4 = 5 units/hour

Efficiency of pipe 2 = 20/5 = –4 units/hour

Total Efficiency of pipe 1 and pipe 2 together = 5 – 4 = 1 unit/hour

⇒Total time taken to fill the cistern = 20/1= 20 hours

4 views

Related Questions