1 Answers
Option 2 : 10
Let the total capacity of a tank be ‘m’ litres
Average rate = total distance/time taken
⇒ Time taken by a pipe to fill 1/5th of a tank = (m/5)/10 = m/50 hr
⇒ Time taken by a pipe to fill 3/5th of a tank = (3m/5)/15 = m/25 hr
⇒ Rest part of a tank remain to fill = m {1 – (1/5 + 3/5)} = m (1 – 4/5)
⇒ Rest part of a tank remain to fill = m/5
⇒ Time taken by a pipe to fill rest of tank = (m/5)/5 = m/25 hr
Total time taken by a pipe to fill tank completely =
= (m/50 + m/25 + m/25)
= 5m/50
= m/10
Average rate to fill tank completely =
⇒ A = Total capacity of a tank/Total time taken by a pipe to fill tank completely
⇒ A = m/ (m/10)
⇒ 10 lit/hr
∴ Average rate at which tank will completely get filled is 10 lit/hr.
Alternate Solution: Let the total tank capacity be 50 litres
Then total time = 1 + 2 + 2 = 5 hours
Average rate will be = 50/5 = 10 lit/hr