1 Answers

Option 1 : 50%

⇒ Future value of the instalment = 7500

⇒ Present value of the instalment = 15000 - 7800 = 7200

⇒ Interest charged for the instalment = 7500 - 7200 = Rs. 300

We know,

⇒ Interest = PRT/100

Here, P = 7200 and T = 1/12

⇒ 300 = (7200 × R)/(100 × 12)

⇒ R = 50%

∴ Rate of interest for the instalment plan is 50%
8 views

Related Questions