1 Answers

Option 1 : Quantity A > Quantity B

Quantity A:

Future value of the installment = 9000

Present value of the installment = 15000 - 8000 = 7000

Interest charged for the installment = future value - present value = 9000 - 7000 =2000

We know

Interest = PRT/100

P = 7000 and T = 1/12

⇒ 2000 = (7000 × R) / (100 × 12)

⇒ 2000/7000 = R/1200

⇒ R = 2 × 1200/7

∴ Rate of interest for the installment plan is 342.85%

Quantity B:

Future value of the installment = 11000

Present value of the installment = 20000 - 10000 = 10000

⇒ Interest charged for the installment = future value - present value = 11000 - 10000 = 1000

We know

Interest = PRT/100

P= 10000 and T = 1/12

⇒ 1000 = (10000 × R) / (100 × 12)

⇒ 1000/10000 = R/1200

⇒ R = 120%

∴ Rate of interest for the installment plan is 120%

We can see that

∴ Quantity A > Quantity B

5 views

Related Questions