1 Answers

Option 4 : 18.775%

Let the initial marked price be Rs. 100

First discount = 5%

New selling price = Rs. 95

Successive discount = 10%

New selling price = 95 - (10/100) × 95 = Rs. 85.5

Additional discount = 5%

Final selling price = 85.5 - (5/100) × 85.5 = 81.225

Total discount percentage = (100 - 81.225)/100 × 100 = 18.775%
4 views

Related Questions