1 Answers

Option 1 : All the statements are required to answer the question.

Statement III∶ 

Total monthly salary of all the Executives is 40% less than total salary of all the Managers;

Total salary of all the employees is Rs. 576000;

∴ (Total salary of managers) + 0.6 × (Total salary of managers) = 576000

⇒ 1.6 × (Total salary of managers) = 576000

⇒ (Total salary of managers) = 576000/1.6 = Rs. 360000

Statement I∶ 

25% of the salary of a manager is Rs. 15000.

∴ Salary of a manager = Rs. 60000

∴ Total managers = 360000/60000 = 6

Statement II∶ 

The ratio of number of Executives and Managers is 3 ∶ 2;

∴ Total executives = 9

∴ Total number of employees in the office = 6 + 9 = 15

∴ All the statements are required to answer the question.
5 views

Related Questions

Two statements are followed by three Conclusions I, II and III. You have to consider the statements to be true, even if they seem to be at variance from commonly known facts. You are to decide which of the given conclusions can definitely be drawn from the given statements and indicate your answer accordingly. Statements: I. After a Pay Commission bonanza of 2% hike in dearness allowance in March, central government employees and pensioners can expect another round of salary increase with the government set to modify the index and base year for calculating dearness allowance.  II. The labour ministry is working on a new series of consumer price index for industrial workers (CPI-IW), which is used to determine dearness allowance (DA).  Conclusions: I. DA is a cost of living adjustment allowance paid to government employees, public sector employees and pensioners in the country. It is calculated as a percentage of an employee’s basic salary to mitigate the impact of inflation on people.  II. Since theindex is used to determine dearness allowance of all government employees and industrial workers there may be significant financial implication. III. The trend so far is that the weightage of transport, healthcare and housing has gone up many fold in the new series in the monthly expenditure of an industrial worker, especially consumption of petrol and diesel with the addition of cars to it, while there is decline in overall food basket which is being diversified.?
1 Answers 5 Views