1 Answers
Option 2 : 7 years
For 2 years
Simple interest = (P × R × T) /100
⇒ Simple interest on Rs. 2250 at 10% rate will be = (2250 × 10 × 2) /100 = 450
⇒ Principal value after two years will be = Rs 2250 + Rs 450 = Rs. 2700
For next 2 years
⇒ Simple interest on Rs. 2700 will be = (2700 × 10 × 2) /100 = 540
Now the principal value will be = 2700 + 540 = Rs. 3240
For next 2 years
Simple interest on Rs. 3240 will be = (3240 × 10 × 2) /100 = 648
Now the principal will be = Rs. 3240 + Rs. 648 = Rs. 3888
In next 1 year
Simple interest on Rs. 3888 will be 3888 × 10/100 × 1 = 388.8
Total amount now = Rs. 3888 + Rs. 388.8 = Rs. 4276.8
∴ Rs. 2250 becomes Rs. 4276.8 in (2 + 2 + 2 + 1 = 7 years)
4 views
Answered