1 Answers

Option 4 : Rs. 36400

Let P = Principal, R = rate of interest and N = time period

Compound interest calculated annually 

= P(1 + R/100)n - P

Given,

R = 10% and N = 2

⇒ 10500 = P(1 + 10/100)2 - P

⇒ 10500 = 0.21P

⇒ P = 50000

⇒ Principal = Rs. 50000

Then,

R = 20% and N = 3

Compound Interest 

= 50000(1 + 20/100)3 - 50000

= 50000(1.2)3 - 50000

= 36400
4 views

Related Questions