1 Answers

Option 4 : 23%

Short trick:

Let the weight be 100 gm

Now, added weight = 30 gm

Percentage = (30/130) × 100 = 23%

Detailed solution:

Let the cost price of pure flour be Rs. 100

The cost price of other flour is Rs. 0

Then,

Profit percentage = 30%

Average cost of the mixture after profit = 76.92 = Rs. 77

Required percentage = 100 - 77 = 23%

5 views

Related Questions