1 Answers
Option 2 : 2 cm
Let ‘r’ cm be the radius of the inner cylinder removed
Height of inner cylinder = 12 cm
As we know, Volume of cylinder = πr2h
Volume of inner cylinder removed = Volume of liquid that can be stored in vessel
⇒ π × r2 × 12 = 768π
⇒ r2 = 64
⇒ r = 8 cm
Now,
Radius of original cylinder = R = 20/2 = 10 cm
∴ Thickness of vessel = R – r = 10 – 8 = 2 cm
4 views
Answered