1 Answers

Option 4 : From Bala

Arun purchases the television = Rs. 16000

Price of the colour television = Rs. 16000

A = 17776, t = 2 years and r = 5%

As we know,

A – P = Prt/100

⇒ 17776 – P = (P × 2 × 5) /100

⇒ 17776 – P = P/10

⇒ 177760 – 10P = P

⇒ 10P + P = 177760

⇒ 11P = 177760

⇒ P = 177760/11

⇒ P = 16160

Television cost for Bala = 16160

In this deals of Bala better for the shopkeeper.

Short Trick

Let the TV cost be 100%

Interest rate for 2 year = 2 × 5 = 10%

110% = 17776

⇒ 100% = (17776/110) × 100 = 16160
4 views

Related Questions