1 Answers
Option 2 : 11%
Given:
Amount invested = Rs. 25, 000
Time = 2 years
Rate of interest offered by bank A = 20%
Formula Used:
CI = P{(1 + r/100)n - 1}
SI = P × R × T/100
Calculation:
Let the rate of interest offered by bank B = r% p.a.
25000{(1 + 20/100)2 - 1} = 2 × 25000 × r × 2/100
⇒ 11/25 = r/25
⇒ r = 11%
6 views
Answered