1 Answers

Option 1 : Rs. 6000

Let the certain amount invested by Anuj be Rs. x

When the interest is compounded annually, the amount after two years = x(1 + 15/100)2 = x × (23/20) × (23/20) = 529x/400

When the interest is compounded 8 months, the rate of interest = 15 × 2/3 = 10%

The amount after 2 years = x(1 + 10/100)3 = x × (11/10)3 = 1331x/1000

According to the question:

(1331x/1000) – (529x/400) = 51

(2662x – 2645x)/2000 = 51

x = 6000

The amount invested by Anuj = Rs. 6000
6 views

Related Questions