1 Answers

Option 3 : 86.25%

Formula Used:

Loss percent = (CP - SP)/CP × 100

Given, Q bought the laptop for Rs. 11000, spent Rs. 8800 and sold it at a profit of 5%,

⇒ Cost price for Q = 11000 + 8800 = Rs. 19800

⇒ Selling price by Q = 19800 + 5% of 19800 = 19800 + 990 = Rs. 20790

This is the price at which the dealer bought the laptop from Q, which is 30% of its initial cost price

⇒ Price at which the dealer initially bought the laptop = 20790/0.3 = Rs. 69300

The dealer sold the laptop to P earning a profit of 12%,

⇒ Price at which P bought the laptop = 69300 + 12% of 69300 = 69300 + 8316 = Rs. 77616

But, he spent Rs. 2384 on its repair,

⇒ Total cost price of P = 77616 + 2384 = Rs. 80000

∵ P sold the laptop to Q for Rs. 11000,

∴ Loss % of P = × 100 = 345/4 = 86.25%
4 views

Related Questions