1 Answers

Option 2 : Rs. 28,400

Given:

Profit of Prashant = 25%

Profit of Satish = 25%

Profit of Yash = 20%

CP for Shivansh = Rs. 53,250

Formula:

Selling price = (100 + Profit%)/100 × Cost Price

Calculation:

Let the cost at which Prashant bought the laptop be x

According to question,

x × 125/100 × 125/100 × 120/100 = 53250

⇒ x × 5/4 × 5/4 × 6/5 = 53,250

⇒ x = 53250 × 8/15 = Rs. 28,400

∴ Price at which Prashant bought the laptop = Rs. 28400

9 views

Related Questions