1 Answers

Option 3 : 1% loss

GIVEN:

Sita sells a table to Gita at a loss of 12%. Gita now sells the same table to Rita at a profit of 12.5%.

FORMULA USED:

SP = (1 + Profit percentage/100) × CP

SP = (1 – Loss percentage/100) × CP

Loss percentage = × 100

CALCULATION:

Let the cost price of the table for Sita = Rs. x

Now, since Sita sold the table to Gita at a loss of 12%, the price paid by Gita = x × (1 – 12/100) = 0.88x

Now, since Gita sold it to Rita at a profit of 12.5%, the price paid by Rita = 0.88x × (1 + 12.5/100) = 0.88x × 1.125 = 0.99x

Hence,

Required loss percentage = × 100 = 1% loss

Smart Trick

Net change = x + y + (xy)/100

Here, x = -12% and y = 12.5%

∴ Profit/loss% = -12 + 12.5 + (-12 × 12.5)/100 = -1%

Here, -ve sign shows loss.

4 views

Related Questions