1 Answers

Option 3 : 16.5 hours

Given:

Rajdhani express reaches Lucknow in 6.25 hours after meeting and Satabdi express reaches Delhi in 9 hours after meeting.

Formula used:

S1/S2 = √(t2/t1)

Where S1 = Speed of first train

S2 = Speed of second train

And t2 = time taken by second train after meeting, t1 = time taken by second train after meeting

Calculation:

S1/S2 = √(9/6.25) = 3/2.5 = 6/5

So the speed of slower train i.e. Satabdi express = 5x

And speed of faster train Rajdhani express = 6x

Total distance = 6x × 6.25 + 9 × 5x = 37.5x + 45x = 82.5x

∴ Time taken by slower train = 82.5x/(5x) = 16.5 hours

4 views

Related Questions