1 Answers
Option 1 : At its starting point
Speed of the slower train = 24 km/hr
Speed of the faster train = 24 × 2 = 48 km/hr
Time taken by slower train to travel 90km = 90/24 = 3.75 hours
Distance travelled by faster train in 3.75hours = 48 × 3.75 = 180 km
∴ The faster train would be at its starting point
4 views
Answered