1 Answers

Option 2 : 1600

Let the cost of jacket to wholesaler be Rs. ‘x’

Profit of wholesaler = 25%

Cost to retailer = selling price of wholesaler = x + 25% of x = 1.25x

Profit of retailer = 20%

Cost to customer = selling price of retailer = 1.25x + 20% of 1.25x = 1.5x

⇒ 1.5x = 2400

⇒ x = 2400/1.5 = 1600

∴ Cost of jacket to wholesaler = Rs. 1600
7 views

Related Questions