1 Answers

Option 2 : Gita

Given:

Total distance = 60 km

Speed of Ram = 10 km/hr

Speed of Gita = 12 km/hr

Formula used:

Speed = Distance/time

Calculations:

Distance covered by Ram in 2 hours = 10 × 2 = 20 km

Distance travelled by Gita in 2 hours = 15 × 2 = 30 km

Ram’s speed increases by 1 km/hr

In 3rd hour Ram covered = 11 km

In 4th hour Ram covers = 12 km

In 5th hour Ram covers = 13 km

Total distance covered by Ram = 20 + 11 + 12 + 13 = 56 km

Time taken to cover rest distance = (60 -56)/14 = 4/14 = 2/7 hours

Total times taken by Ram to arrive the destination = (5 + 2/7) hr

Distance covered by Gita in (5 + 2/7) hours

In 3rd hour distance covered by Gita = 13 km

In 4th hour Distance covered by Gita = 11 km

In 5th hour time taken by Gita = (60 -54)/10 = 6/10 = 3/5

Total time taken by Gita = (4 + 3/5) hours.

Hence, Gita wins the contest. 
8 views

Related Questions