1 Answers

Option 4 : 134 km/h

Given 

The distance b/w P and Q = 485 km

Speed of P = 60 km/hr

Formula used

Distance = Relative Speed × Time

Relative Speed = P + Q

Calculation:

Let the speed of Q be x km/hr

⇒ 485 = (60 + x) × 2.5

⇒ 194 - 60 = x

⇒ x = 134 km/hr

∴ The required answer is 134 km/hr

6 views

Related Questions