1 Answers

Option 2 : 40 km/h

Calculation:

Let the speed of the first car be V1, the second car be V2 and the third car be V3.

Let the distance between A and B = X

⇒ X/ 2V1 = X/ V2

⇒ V2 = 2V1

Total distance of A to C = 100 + X

Distance covered by third car = 100 + X + ((100 + X)/ 2)

⇒ 100 + X/ 2 V1 = 3(100 + X)/ 2V3

⇒ 1/ V1 = 3/ V3

⇒ V3 = 3 × V1

⇒ V1 + V2 + V3 = 100

⇒ V1 + 2V1 + (3 × V1) = 120

⇒ 6V1 = 120

⇒ V1 = 20 and V3 = 60

⇒ V3 – V1 = 40 km/h

∴ The difference between the speed of the first car and the third car is 40 km/h

10 views

Related Questions