1 Answers
Option 3 : 47.67 km/hour
Given:
Average speed = 55 km/hour
Speed, S1 = 65 km/hour
Formula used:
Average speed = (2 × S1 × S2)/(S1 + S2)
Calculation:
Let the speed while returning to Nagpur be y.
Average speed = (2 × S1 × S2)/(S1 + S2)
⇒ 55 = (2 × 65 × y)/(65 + y)
⇒ 11 = (2 × 13 × y)/(65 + y)
⇒ 11 = (26y)/(65 + y)
⇒ 11y + 715 = 26y
⇒ 15y = 715
⇒ y = 47.67 km/hour
∴ The speed of the bus for return journey is 47.67 km/hour.
5 views
Answered