1 Answers

Option 4 : 120 days

Given:

Ravi and Kamal together can complete the task in = 60 days 

Kamal left the work after = 46 days

The whole task completes in = 66 days

Formula used:

Work = Time × efficiency 

Calculation:

Ravi and Kamal both work together = 46 days

⇒ The remaining task of Kamal of 14 days, completed by Ravi in = 66- 60= 6 days 

⇒ The efficiency ratio ok Kamal & Ravi = 6/14= 3/7

⇒ Total task= (3 + 7) × 60 = 600

⇒ 60% of Total  task = 360

⇒ Time taken by Kamal alone to complete the 60% of whole task = 360/3 = 120 days

∴ Kamal can complete the 60% of whole task in 120 days. 

 

 

10 views

Related Questions