1 Answers

Option 2 : 108

Given:

No of students = 360

Calculation:

The percentage of students who scored grade A and grade B = 10% + 20% = 30%

The no of students who scored grade (A + B) = 360 × 30/100 = 108

∴ The required no of students = 108

5 views

Related Questions