1 Answers
Option 1 : 35.75
Given:
The average weight of 40 students of A = 45.5 kg
The average weight of 40 students of B = 44.2 kg
Two students of section A having average weight 48.75 kg were shifted to section B
2 students of section B were shifted to section A
Formula used:
Average = sum of observations/Number of observations
Calculation:
Let the two students of section B be x and y respectively
The average weight of 40 students of A = (40 × 45.5) = 1820
The average weight of 40 students of B = (40 × 44.2) = 1768
Two students of section A having average weight 48.75 kg were shifted to section B = (2 × 48.75) = 97.5
2 students of section B were shifted to section A = 2(x + y)
According to the question
⇒ 1820 – 97.5 + (x + y) = 1768 + 97.5 – (x + y)
⇒ 2(x + y) = 1768 + 97.5 + 97.5 – 1820
⇒ 2(x + y) = (1963 – 1820)
⇒ 2(x + y) = 143
⇒ x + y = 71.5
Now,
The average weight (in kg) of the students who were shifted from section B to section A = (71.5/2)
⇒ 35.75
∴ The required average weight is 35.75