1 Answers
Option 4 : 27.5%
Calculation:
Total number of workers = 200
The workers whose daily wages are less than Rs. 500 = (20 + 25) = 45
The percentage of workers whose daily wages are less than Rs. 500 = (45/200 × 100)
⇒ 22.5%
The workers whose daily wages are Rs. 600 and above = (40 + 60) = 100
The percentage of workers whose daily wages are Rs. 600 and above = (100/200 × 100)
⇒ 50%
Now,
The difference between the percentage of workers whose daily wages are less than Rs. 500 and the percentage of workers whose daily wages are Rs. 600 and above = (50 – 22.5)%
⇒ 27.5%
∴ The required difference is 27.5%
7 views
Answered