1 Answers

Option 2 : 6.25%

Calculation:- According to the question, the number of boys in 2011 is= 225
The number of boys in 2013 is= 300
The number of boys in 2015 is= 375
The summation of these three is= 225 + 300 + 375= 900

Hence, the average is= 900/3= 300

The number of girls appeared in 2014 is= 320

⇒ (320 - 300)÷ 320× 100

⇒ 100÷ 16

⇒ 6.25%

Hence, the average of the number of boys who appeared in 2011, 2013, and 2015 is 6.25% less than the number of girls who appeared in 2014.

5 views

Related Questions