1 Answers
Option 2 : 112 Km
Given:
speed of water = 15 km/hr
Speed of boat = 25 km/hr
Time = 7 hours
Concept:
Upstream speed = Speed of boat - Speed of stream/water
Downstream Speed = Speed of boat + Speed of Stream/water
Speed = Distance/time
Calculation:
Time taken in downstream + time taken in upstream = 7 hours
⇒ Distance/Upstream + Distance/Downstream = 7 hours
⇒ D/40 + D/10 = 7
⇒ D = 7 × 40/5 = 56 km
total distance = 56+56 (upstream+downstream)
Total distance =112 km
5 views
Answered